Thierry Henry er atter på tale i Arsenal
Arsenals tidligere angrebsikon Thierry Henry er muligvis snart tilbage i sin gamle klubtrøje for en kortere periode. Det siger Arsène Wenger, London-klubbens mangeårige manager.
Den 35-årige Henry har netop afsluttet sin sæson i USA, hvor hans klub, Red Bulls, tabte i slutspillets semifinale.
I januar 2012 vendte Henry tilbage til Arsenal på lejebasis, og det blev et succesfyldt comeback for veteranen. Han spillede fem kampe og scorede to mål.
Franskmanden er med 228 mål Arsenals mest scorende spiller gennem tiderne. Og han er fortsat god nok til den bedste engelske liga ifølge Wenger.
- Han har trænet med os. Vil jeg hyre ham igen i januar? Jeg ved det ikke. Men det kan ikke udelukkes. Han er fortsat skarp, siger Wenger inden onsdagens hjemmekamp i Champions League mod Montpellier.
Arsenal risikerer at mangle angribere i begyndelsen af det nye år, fordi Gervinho fra Elfenbenskysten og Chamakh fra Marokko sandsynligvis begge deltager i turneringen om det afrikanske mesterskab for landshold.
- I år er Gervinho igen væk på grund af African Nations Cup, og jeg kan ikke stå i vejen for Chamakh (hvis han bliver udtaget, red), siger Wenger, der mens Thierry Henry huserede i klubben, havde sin mest succesfulde periode som manager.
Arsenal har ikke vundet et trofæ siden 2005.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned