Thomas Sørensen er tæt på afbud

Det er endnu ikke 100 procent sikkert, men alt tyder på, at fodboldlandsholdet må undvære den hofteskadede målmand Thomas Sørensen til tirsdagens EM-kvalifikationskamp i Parken mod Cypern.

- Det er en lille forstrækning. Heldigvis er det ikke så galt, men doktoren siger, at det nok kræver en uges pause, siger Thomas Sørensen.

- Vi skal lige give det noget behandling, og så må vi træffe en beslutning i morgen. Men spørgsmålet er, om tirsdag er for tidligt, og det er der en stor risiko for. Jeg skal heller ikke ud i noget, hvor der er en risiko for, at jeg gør skaden værre, siger Thomas Sørensen.

Målmanden måtte fredag aften lade sig udskifte efter en halv times spil, da Danmark tabte 1-3 ude til Portugal i EM-kvalifikationen.

Thomas Sørensen gik på banen, selvom han havde mærket lidt til problemer med hoften, og derfor var der ingen grund til at trække pinen ud.

- Det var den helt rigtige beslutning at gå ud i går, for ellers havde det nok ikke bare været en uge. Men det ændrer ikke ved, at jeg er utroligt ærgerlig, siger Thomas Sørensen.

Han var også skadet, da Danmark i september vandt 1-0 hjemme over Island i den første kamp i EM-kvalifikationen.

Som ved den lejlighed ser Aalesund-målmanden Anders Lindegaard ud til at skulle vikariere mod cyprioterne. Lindegaard blev også skiftet ind i kampen mod Portugal og spillede en god kamp.

/ritzau/

Thomas Sørensen skal efter al sandsynlighed holde en uges pause. Landsholdsmålmanden ser dermed ud til at gå glip af EM-kvalifikationskampen mod Cypern.

Offentliggjort Sidst opdateret