Landsholdskeeper Thomas Sørensen satser på, at det danske landshold snart begynder at score nogle mål. For i de seneste tre kampe er det danske fodboldlandshold gået målløs fra banen i tre nederlag på stribe.
I den sammenhæng mener Thomas Sørensen, at det vil hjælpe gevaldigt, hvis angriberne Nicklas Bendtner og Jon Dahl Tomasson er fit for fight og kan spille mod Cameroun og Japan i de næste to VM-kampe.
- Vi må håbe til de næste kampe, at Bendtner kan få lidt mere fitness, og at vi kan få Jon tilbage. For det er klart, at vi skal til at score nogle mål i de næste par kampe, siger Thomas Sørensen.
Danmarks 0-2-nederlag til Holland ved VM var bittert, men ændrer ikke Thomas Sørensens ambition om som minimum gå videre fra gruppen.
- Resultatet ændrer ikke så meget ved vores mål ved VM. På papiret var det de næste to kampe, som alligevel skulle vindes. Så lad os håbe på nogle gode resultater og seks point i de sidste to kampe, fastslår Thomas Sørensen.
Jon Dahl Tomasson var ude med en skade i forlåret, mens Nicklas Bendtner kun holdt til en times spilletid mod Holland.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned