Japan scorede to mål direkte på frispark, da Danmark blev slået 3-1 og røg ud af VM i fodbold. Det første skulle aldrig være gået ind, erkender målmand Thomas Sørensen.
Landsholdskeeperen forklarer, at han læste afslutningen forkert, tog et skridt til den forkerte side, og derefter kunne han ikke nå ud til bolden, som tilmed brækkede i luften.
- Jeg blev snydt af boldens bane. Det er et rigtigt flot spark, men på en god dag, så redder jeg måske den første. På det andet frisparksmål var jeg tilfreds med muren, og jeg synes, at det var flot sparket, siger Thomas Sørensen.
Han er uenig i, at muren stod forkert, men forklarer hvorfor, Danmark ikke placerede en spiller ved den ene stolpe, som måske kunne have forhindret Japans anden scoring.
- Det har vi diskuteret mange gange, men så har modstanderen også mulighed for at stille folk ind foran mig, så det har vi ikke valgt at gøre, forklarer Thomas Sørensen.
Mens Jesper Grønkjær og Martin Jørgensen stopper på landsholdet, så har Stoke-keeperen ingen intentioner om at sige farvel på landsholdet.
- 34 år er ingen alder som målmand, så jeg fortsætter helt sikkert, fastslår Thomas Sørensen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde