Thorbjørn Olesen bedre fra start end McIlroy og Woods
Thorbjørn Olesen har fået en fremragende start på European Tour-turneringen Abu Dhabi HSBC Golf Championship.
Det store danske golftalent slog sig torsdag op på en delt tredjeplads på førstedagen af turneringen, der også har deltagelse af Tiger Woods og Rory McIlroy.
De to verdensstjerner kunne dog ikke hamle op med den 23-årige Olesen, der åbnede turneringen med en runde i 68 slag - fire under banens par.
Thorbjørn Olesen spillede solidt og leverede fem birdier og en enkelt bogey på torsdagens 18 huller.
Men også Søren Kjeldsen lagde godt ud i ørkenstaten med en score på to slag under par, og han ligger dermed på en delt tiendeplads, mens Anders Hansen er et slag efter på en delt 16.-plads.
Verdensetteren Rory McIlroy, der for første gang luftede sine nye køller fra Nike, brugte 75 slag og er langt tilbage i feltet.
Amerikanske Tiger Woods var lidt bedre og åbnede med en runde i 72 slag.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker