Tidligere AaB-træner stopper i Sverige efter trusler
Trusler fra en gruppe utilfredse fans får Magnus Pehrsson til at træde tilbage som træner for Stockholm-klubben Djurgården.
Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.
- Truslen er kommet via telefon efter tabet mod Elfsborg, men også under et uanmeldt besøg i forbindelse med førsteholdstræningen, hvor tre personer fra en uofficiel supportergruppe udtrykte deres skuffelse over de sportslige resultater, skriver klubben på dens hjemmeside.
- Samtidig pointeredes i truende vendinger, hvilke konsekvenser fortsat dårlige resultater ville få for Magnus Pehrsson som person. En hændelse, som er politianmeldt af Djurgården Fodbold.
Djurgården ligger sidst i den bedste svenske række med kun ét point i de første fire kampe.
Også bestyrelsesformand Tommy Jacobson har valgt at træde tilbage. Det gør han i sympati med Pehrsson, siger han.
På grund af dårlige sportslige resultater blev Magnus Pehrsson i 2010 fyret som træner i Superligaklubben AaB.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde