Tidligere cykelstjerne får to års dopingkarantæne
Den tidligere toprytter Michael Boogerd er blevet straffet for antidopingforseelser i sin aktive karriere.
En dopingindrømmelse i et tv-program koster nu den tidligere cykelstjerne Michael Boogerd en to år lang karantæne fra al cykelsport.
Den Internationale Cykelunion (UCI) spærrede før jul hollænderen fra alle cykelrelaterede forhold, oplyser UCI onsdag.
- Michael Boogerd er blevet straffet med to års udelukkelse for overtrædelser af antidopingreglerne, som han har begået i sin cykelkarriere. Karantænen har virkning indtil 21. december 2017.
Den nu 43-årige hollænder kørte hele sin karriere på Rabobank-holdet og var undervejs holdkammerat med flere danske ryttere, blandt andre Rolf Sørensen og Michael Rasmussen.
I forbindelse med optrevlingen af Rabobanks dopinghistorie kom også Boogerd under anklage, men han afviste i årevis at have haft noget med forbudte stoffer at gøre.
I marts 2013 lagde den tidligere toprytter imidlertid kortene på bordet i et tv-interview, hvor han indrømmede systematisk doping fra 1997 frem til karrierestoppet ti år senere.
Blandt hans største triumfer som aktiv rytter var sejren i forårsklassikeren Amstel Gold Race i 1999, to etapesejre i Tour de France, ligesom han tre gange vandt det nationale mesterskab.
I sidste sæson var Michael Boogerd tilknyttet det hollandske Pro Continental-hold Team Roompot som sportsdirektør, men den rolle kan han ikke udfylde, så længe karantænen har effekt.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker