Tidligere Fifa-verdensmester melder sig klar til comeback
August Rosenmeier stoppede i oktober hos North og tog en selvvalgt pause fra karrieren. Men nu er han klar til igen at tage controlleren i hånden. (Arkivfoto) Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Efter fire måneders pause meddeler Fifa-spilleren August "Agge" Rosenmeier, at han genoptager karrieren.
Den største danske stjerne i computerspillet Fifa, August "Agge" Rosenmeier, melder sig klar til comeback efter fire måneders midlertidigt karrierestop efter en svær periode mentalt.
Han skriver på Twitter:
- Jeg har haft min pause og tid til at tænke. Batterierne er genopladet, og jeg er klar til at vende tilbage til Fifa-scenen, lyder det fra den danske verdensmester fra 2014.
Han blev hentet til det FC København-ejede North-hold i sensommeren 2018 i forbindelse med opstarten af eSuperligaen.
Han nåede også at vinde en udgave af eSuperligaen på FCK-holdet, inden han trak stikket til den professionelle karriere - og dermed også til North.
- Jeg har sat mit liv i perspektiv og har valgt at flytte foden fra gaspedalen. Når alt kommer til alt, er dit mentale helbred vigtigere end e-sport, lød det i slutningen af oktober 2019.
Nu er han altså klar til igen at genoptage karrieren, og eftersom han ikke har kontrakt noget sted, byder han sig til.
- Jeg har opnået store ting tidligere, og jeg leder efter et sted, hvor jeg kan opnå flere store ting nu og i fremtiden. I er velkomne til at kontakte mig, skriver han på Twitter.
Inden han skiftede til North i 2018, var han på kontrakt hos Paris Saint-Germain.
Det var August Rosenmeier, som med sin individuelle VM-titel i 2014 for alvor fik danskernes øjne op for Fifa.
I 2016 blev Mohamad Al-Bacha den anden dansker til at vinde VM, og siden har ingen danskere opnået det.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker