Katja og Signe Visby Svendsen deltager ved NM i piratjolle, men de er allerede begyndt træningen i den større 29er, som de satser på fremover. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Katja og Signe Visby Svendsen repræsenterer de danske farver ved NM
Allan PlenborgAllanPlenborg
OffentliggjortSidst opdateret
I 1970erne sejlede Mogens Nicolaisen et hav af danske mesterskaber hjem i piratjollen. Og sejlsportens grand old man, som er blevet 75, er stadig aktiv. Han træner ungdomsmedlemmerne i Bandholm Sejlklub.
Blandt ungdomssejlerne er Katja og Signe Visby Svendsen på henholdsvis 12 og 15 år.
De to søskende står foran deres hidtil sejlsportsstævne, når de i næste uge rejser til Båstad i Sverige for at rewpræsentere Danmark i de nordiske mesterskaber for optimistjioller
Udtagelsen kom i hus efter årets tredje ranglistestævne i sidste måned.
- Fælles for Signe og Katja er, at de er særdeles talentfulde. De kan nå langt, hvis de vil, lyder Mogens Nicolaisens vurdering.
Annonce
Samme opfattelse har gæstetræner i Bandholm Sejlklub, Bo Schülein.
Bo Schülein har fået sin sejleropdragelse i Bandholm Sejlklub, men bor i København. En gang om måneden tager han til Bandholm for blandt andet at instruere de unge sejlere.
- Jeg vil gerne støtte klubben, hvor jeg har haft mange gode timer, fortæller Bo Schülein.
Katja og Signe Visby Svendsen tager ikke til Båstad med en forventning om at vinde en medalje. Men de håber at gøre en god figur i det store stævne, der får deltagelse af omkring 200 optimistjollesejlere fra hele Norden.
- Jeg vil gerne blive bedste danske pigesejler ved NM, afslører Signe Visby Svendsen.
Fælles for Signe og Katja Visby Svendsen er, at de føler sig godt rustet til NM efter mange gode træningstimer under ledelse af Mogens Nicolaisen og Bo Schülein - og et fire dage langt træningsophold på Oure Idrætsefterskole for et par uger siden.
Mens Katja Visby Svendsen har flere sæsoner tilbage som optimistjollesejler er Signe Visby Svendsen i gang med sin sidste. Hun falder for aldersgrænsen på 15 år og skal fra næste sæson konkurrere i 29eren, som er en to personers jolle og lillesøster til den olympiske bådklasse 49er.
- Vi er faktisk allerede begyndt at træne i 29eren, afslører de to søskende-piger, som mener, at 29eren er fysisk krævende at navigere.
Gæsteinstruktør Bo Schülein omgivet af Katja (tv) og Signe Visby Svendsen. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker