Tidligere Nykøbing FC-spiller ramt af skrækskade

Jakob Bonde kommer ikke i kamp for OB det næste års tid på grund af en korsbåndsskade. Foto: Ole Nielsen

Jakob Bonde har overrevet korsbåndet i det ene knæ, og må se til fra sidelinjen de næste 9-12 måneder i bedste fald.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det blev en særdeles kedelig aften for Nykøbing-drengen Jakob Bonde, da han sammen med sin nye klub OB gæstede Hjørring og mødet med Vendsyssel i 1. division i mandags. Fynboerne, der fører 1. division suverænt, spillede uafgjort 1-1, men det fyldte næppe ret meget efterfølgende.

Undervejs i kampen, på den glatte bane i Hjørring, vred Jakob Bonde uheldigt rundt på knæet, og en scanning efterfølgende har vist særdeles nedslående nyt.

- De efterfølgende undersøgelser har nu vist, at han desværre har overrevet sit forreste korsbånd i det venstre knæ. Det er naturligvis utroligt uheldigt for Jakob, så vi skal nu i fællesskab have lagt en plan for operation og genoptræning, siger Daniel Borgen, der er Head of Medical i OB til klubbens hjemmeside.

Jakob Bonde kom til OB i sommers fra Viborg FF, hvor han spillede i seks sæsoner efter skiftet fra barndomsklubben Nykøbing FC på transfervinduets sidste dag i 2018.

Fast mand i OB

Hos fynboerne var han fast mand på midtbanen i sæsonens kampe hidtil, og var også viceanfører. En korsbåndsskade tager normalt 9-12 måneder, nogen gange mere, at komme sig over, og OB-træner Søren Krogh er ked af miste en vigtig spiller i kampen for at vende tilbage til Superligaen.

- Jakob er en vigtig spiller for os både på og uden for banen. Derfor er det et hårdt slag for klubben og holdet, men naturligvis er det hårdest for Jakob selv. Nu skal vi som klub og hold stå sammen og vise ham, hvor stærk sammenhængskræften er. Selvom vi kommer til at savne ham på holdet, vil han stadig være en vigtig del af truppen i hverdagen, hvor han fortsat har en vigtig rolle at spille som viceanfører, kulturbærer og et forbillede for de unge, siger Søren Krogh.

Skaden er naturligvis også et hårdt slag for Jakob Bonde selv.

Trist og tung nyhed

- Det kom bag på mig, at det var så slemt, så det var selvfølgeligt en trist og tung nyhed. Det er lang tid, der nu er foran mig, hvor jeg ikke kan gøre det, jeg allerbedst kan lide. Nu venter der en benhård genoptræning, så jeg kan komme stærkere tilbage og bidrage til holdet, siger Jakob Bonde til OB's hjemmeside og fortsætter.

- Heldigvis har jeg nogle dygtige fysioterapeuter, gode holdkammerater og en dejlig støttende kone og børn. Jeg vil gerne sige tak for de mange hilsner, jeg har fået. Det har givet mig tro og håb i en svær tid.

30-årige Jakob Bonde har kontrakt med OB frem til sommeren 2027.