Tidligere Rangers-spiller tager over efter Gerrard
Giovanni van Bronckhorst spillede i Rangers fra 1998 til 2001. Nu bliver han manager i klubben. (Arkivfoto) Foto: Str./Ritzau Scanpix
Str./Ritzau Scanpix
Giovanni van Bronckhorst skal forsøge at køre det skotske mesterskab hjem som træner for Rangers.
Det bliver en tidligere Rangers-spiller, der skal forsøge at lukke hullet efter Steven Gerrard i den skotske storklub.
Rangers FC oplyser på sin hjemmeside, at Giovanni van Bronckhorst er blevet ansat som permanent manager nummer 17 i klubbens historie.
Van Bronckhorst, der i dag er 46 år, spillede selv i Glasgow-klubben fra 1998 til 2001, efter at han skiftede fra Feyenoord.
Han nåede også forbi klubber som Arsenal og Barcelona i sin aktive karriere, der sluttede i 2010.
Siden kastede han sig ind i trænergerningen med job i Feyenoord og kinesiske Guangzhou City, men han har stået uden trænerarbejde i knap et år.
I Rangers får han dog gode arbejdsbetingelser.
Gerrard forlod i den forgangne uge klubben til fordel for Aston Villa i Premier League, men det var ikke, fordi han var uønsket i det skotske.
Efter at Rangers i sommer sikrede sig sit første mesterskab i ti år, har holdet fortsat den gode stime og fører den bedste skotske række.
Efter 13 spillerunder har holdet fire point ned til ærkerivalerne fra Celtic.
Desuden deltager Rangers i Europa League, hvor holdet ligger på tredjepladsen i sin gruppe, der også inkluderer Brøndby.
- Jeg er så glad for at vende tilbage til klubben som manager, siger van Bronckhorst til Rangers' hjemmeside.
- Jeg føler mig meget heldig med, at jeg kommer til at arbejde med en trup, der på alle måder står i en god position og har stor erfaring med at vinde.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker