Tidligere Roskilde-træner tror stadig på matchfixing
Christian Lønstrup anklagede i maj sidste år sine egne spillere i FC Roskilde for matchfixing. (Arkivfoto) Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Christian Lønstrup er ikke i tvivl om, at der har fundet matchfixing sted i FC Roskilde, hvor han var træner.
Christian Lønstrup er stadig sikker på, at der har fundet matchfixing sted i FC Roskilde, hvor han tidligere var cheftræner.
Det siger han torsdag aften til TV2 Sport, efter at Midt- og Vestsjællands Politi onsdag valgte at droppe sagen om påstået matchfixing i 1.-divisionsklubben.
- Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at der er foregået matchfixing, siger han.
Han er skuffet over, at sagen er blevet droppet.
- Jeg er ikke politimand, men for mig er der en masse indikationer, der viser, at der har været matchfixing i klubben, siger Christian Lønstrup til TV2 Sport.
I maj sidste år anklagede den daværende FC Roskilde-træner sine egne spillere for matchfixing, efter at han havde fået et tip.
Danmarks Idrætsforbund (DIF) gik ind i sagen, men kunne ikke bevise, at der var foregået noget ulovligt.
Ifølge politiet er der foretaget "adskillige afhøringer af spillere og øvrige personer med tilknytning til FC Roskilde".
Politiet har også kigget på økonomien hos udvalgte personer.
- Ingen af disse efterforskningsskridt har imidlertid kunne bekræfte mistanken om langvarig, organiseret og systematisk matchfixing, hvorfor anklagemyndigheden har besluttet at indstille efterforskningen, skrev Midt- og Vestsjællands Politi i en meddelelse tidligere torsdag.
Lønstrup blev suspenderet, efter at han havde beskyldt spillerne for matchfixing, og Roskilde meddelte senere, at træneren havde valgt at opsige sin stilling. Lønstrup hævder dog selv, at han ikke selv har sagt op.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde