Tilbage i Superligaen - Viborg rykker op
Fodboldklubben Viborg FF er tilbage i Superligaen, hvor holdet senest spillede i 2008.
Efter søndagens 3-0-hjemmesejr over Skive er Viborg med to spillerunder tilbage af sæsonen sikker på at slutte i top-2, hvilket sikrer oprykning.
Viborg er fire point foran Vejle Boldklub Kolding på tredjepladsen og seks foran Lyngby på fjerdepladsen, men viborgenserne er sikre på tre point i sidste spillerunde.
Her skal Viborg møde konkurslukkede FC Fyn. Den kamp skal ikke spilles, og Viborg noteres for en 3-0-sejr.
Topscorer Thomas Dalgaard blev igen afgørende for Viborg, der har gang i en fantastisk stime på 19 ligakampe uden nederlag.
Thomas Dalgaard scorede efter en lille times spil til 1-0, og kort tid efter gjorde han det til 2-0.
Inden for 10 minutter stod der faktisk 3-0 til Viborg. Dalgaard er noteret for 27 scoringer i 1. division.
Den anden oprykker ligner Slagelse-klubben FC Vestsjælland, som topper 1. division med 60 point - et point mere end Viborg.
FC Vestsjælland er fem point foran Vejle Boldklub Kolding, så en sejr i en af de sidste to kampe er nok. Vejle er desuden tvunget til at vinde sine to kampe, ellers er oprykningen også sikret for FC Vestsjælland.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned