To mænd overfalder BMC-cykelrytter og stjæler cyklen
Den colombianske cykelrytter Darwin Atapuma fra BMC-holdet er blevet overfaldet og frarøvet sin cykel.
Cykelrytteren Darwin Atapuma fra BMC-holdet havde en ubehagelig oplevelse i sit hjemland Colombia dagen før nytårsaften.
På en træningstur blev den 26-årige bjergrytter overfaldet og truet med en kniv til at udlevere sin cykel til to overfaldsmænd.
Atapuma, som er bedst kendt for sin klatrestærke rolle i etapeløbet Giro d'Italia, fik to snitsår på venstre arm og håndled, og må bære støtteskinne i 10 dage, men kan dog stadig træne.
Banditterne blev siden pågrebet af politiet.
Det oplyser BMC-holdet i en pressemeddelelse.
- Det var en stressende situation, og jeg var heldig, at politiet kunne finde og anholde de to mænd senere, siger Darwin Atapuma til sit holds hjemmeside.
Holdet meddeler, at Atapuma stadig kan træne indendørs trods gipsskinne, og at hans sæsonstart i februar således ikke skulle være i fare.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned