Toft og Oechsler godkender dansk forsvar

Den første store test med et nyt dansk forsvar bestod sin prøve. I hvert fald når Anders Oechsler og René Toft Hansen udgjorde den centrale duo i det danske forsvar.

Begge var også tilfredse med præstationen, især i første halvleg hvor Danmark etablerede en føring på syv mål.

- Jeg synes, det gik rigtig godt i dag. Det fungerede godt, især fordi vi supplerede hinanden godt ved, at den ene gik frem, og den anden lukkede af bagved. Det er lidt nemmere, fordi vi kender hinanden fra vores tid i Kolding, men vi skulle lige have det hele på plads igen, siger René Toft Hansen.

René Toft spiller nu i ambitiøse klub AG København, og han håber, at det er ham, som skal være med til at bære det danske forsvar, efter blandt andet Lars Jørgensen er stoppet på landsholdet.

- Jeg håber, at jeg er en del af fremtiden. At spille fast for landsholdet er det, som jeg altid har drømt om, så jeg håber, at jeg kan lukke og udfylde det hul, som er opstået i forsvaret. Jeg føler mig klar til at overtage den rolle, siger René Toft Hansen.

Anders Oechsler godkendte også indsatsen, som dog var bedst i første halvleg.

- I det store hele gik det ok. I første halvleg fik Toft og jeg godt fat i forsvaret, så vi pressede dem til nogle dumme indspil. Det er lang tid siden, at vi havde spillet en kamp sammen, så jeg er egentlig godt tilfreds.

- Det er en kæmpe fordel, at vi har spillet sammen i Kolding. Vi ved, hvordan den anden bevæger sig og for det meste også, hvordan han tænker. Så det gav os et stort løft, siger Anders Oechsler.

/ritzau/

Anders Oechsler og René Toft Hansen bestod testen i det centrale forsvar i sejren over Hviderusland, og begge forklarede det med deres fælles fortid i Kolding.

Offentliggjort Sidst opdateret