Tomasson føler sig udsat for personhetz

Jon Dahl Tomasson havde mange chancer under VM i fodbold, men fik kun scoret et mål.

Det har taget meget af fokus i debatten om det danske fodboldlandsholds tidlige exit fra VM-slutrunden, men Tomasson føler sig kritiseret i urimelig grad.

- Hvis I snakker om alle de chancer, jeg har haft, så synes jeg, at jeg afslutter godt på nogen af dem. Der var en, jeg kunne have afsluttet bedre på, siger 33-årige Jon Dahl Tomasson til TV2.

- Men hvis jeg kender TV 2 ret, skal I nok få brygget noget sammen på det her. Det har det jo været i længere tid. Personlig hetz. Og sådan er det, siger anføreren til TV2.

Den tidligere landsholdsangriber og nuværende TV2-fodboldekspert Flemming Povlsen mener, at Tomasson har fået lang snor.

- Det her er en faglig bedømmelse af de ting, Jon Dahl leverer på fodboldbanen. Han har en rigtig flot statistik, men fodbold er en her-og-nu sport, som man skal bedømmes ud fra. Og det, han har leveret i de seneste mange kampe, har ikke været godt nok, vurderer Flemming Povlsen.

Jon Dahl Tomasson nåede med sin scoring mod Japan op på 52 mål på A-landsholdet, og dermed deler han den danske målrekord med Poul "Tist" Nielsen.

Scoringen mod japanerne faldt efter en scoringspause på 28 måneder i landsholdsregi.

/ritzau/

Landsholdsanfører Jon Dahl Tomasson mener, at han igennem længere tid har været udsat for en personhetz, fordi han ikke scorede i flere år for landsholdet.

Offentliggjort Sidst opdateret