Tomasson hapser Juventus-talent på prøve
Jon Dahl Tomasson kigger nærmere på den danske ungdomslandsholdsspiller Jacob Barrett Laursen i øjeblikket.
Tomassen, der tidligere på sommeren blev forfremmet til cheftræner i den hollandske klub Excelsior, har den unge danske venstreback til prøvetræning i denne uge.
18-årige Jacob Barrett Laursen er på kontrakt i den italienske mesterklub Juventus, hvor han dog ikke har udsigt til spilletid lige med det samme.
Tidligere i karrieren har Jacob Barrett Laursen spillet som ungdomsspiller i superligaklubben AaB, og fodboldtalentet har optrådt for både U/16-, U/17-, U/18-, U/19 og U/20-landsholdet.
Det er i alt blevet til 15 ungdomslandskampe. Flest kampe nåede Jacob Barrett Laursen med U/18-landsholdet, hvor han har seks landskampe samt en uofficiel testkamp på cv'et.
I september 2012 skiftede Jacob Barrett Laursen fra AaB til Juventus. Excelsior spiller i den næstbedste hollandske fodboldrække.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned