Tønders heksekeddel venter

Foto: Tim Udby har udstået sine to spilledages karantæne og vender tilbage hos Team Sydhavsøerne i søndagens udekamp mod Tønder.

Team Sydhavsøerne har kaptajnen tilbage efter to karantænedage.

Offentliggjort Sidst opdateret

Skuffelsen over spillet og 20-26-nederlaget til Skive har Team Sydhavsøernes spillere lagt bag sig. Nu har alle fokus rettet mod søndagens vigtige, men også meget vanskelige udekamp mod Tønder.

- Jeg kunne se på spillerne, at de var skuffede, da de mødte op til tirsdagens træning. Det krævede derfor en snak med spillerne, for de skal ikke blive ved med at gå og ærgre sig. Der falder flere nederlag af, og der venter mange udfordringer resten af sæsonen.

- Derfor handler det om at ryste en skuffelse væk så hurtigt som muligt og få glæden ved håndboldspillet tilbage, siger cheftræner Jimmy Jørgensen.

Og humøret fik spillerne efterhånden tilbage under tirsdagens træning, og der var spilleglæde og høj intensitet ved onsdagens to træningspas, så Jimmy Jørgensen og spillerne ser med forventning og spænding frem til morgendagens håndboldopgør i Tønder-Hallen.

Sædvanligvis taber Team Sydhavsøerne i Tønder. Men det gør næsten alle hold. I sidste sæson vandt Tønder 11 af 13 hjemmekampe i 1. division, hvilket var stærkt medvirkende til Tønders flotte fjerdeplads og deltagelse i oprykningsspillet til Håndboldligaen.

Med 1.000 engagerede og larmende tilskuere i ryggen ventes Tønder også at vinde mange kampe i heksekedlen i denne sæson.

Team Sydhavsøerne er uden Andreas Stryger. Han er i morges rejst til Gran Canaria.

Til gengæld vender Tim Udby tilbage. Han var med i storsejren i premieren mod Skanderborg, hvor han også blev diskvalificeret midt i anden halvleg. Det røde kort kostede to karantænedage, som han har afsonet mod AG Håndbold og Skive, hvor han har været stærkt savnet.

Der er kampstart i Tønder kl. 14:00.