Topkørere flopper og Vettel topper i kvalifikation
Verdensmesteren Sebastian Vettel fra Tyskland var hurtigst i kvalifikationen til søndagens Formel 1-grand prix på Monza-banen i Italien.
Red Bull-køreren, der fører i den samlede VM-stilling, satte med tiden 1.23,755 minutter hurtigste omgangstid i tredje runde af kvalifikationen lørdag.
Han indleder grand prixet foran sin teamkammerat, australieren Mark Webber.
Nummer to i VM-stillingen, spanieren Fernando Alonso (Ferrari), måtte nøjes med femtebedste tid.
Kvalifikationen blev en meget kedelig oplevelse for to af de andre fremtrædende kørere i VM-stillingen.
Hverken briten Lewis Hamilton (Mercedes) eller finnen Kimi Räikkönen (Lotus), der ligger henholdsvis nummer tre og fire i VM-stillingen, formåede at være blandt de 10 bedste kørere i anden kvalifikationsrunde.
Dermed kom de ikke videre til tredje kvalifikationsrunde.
Kimi Räikkönen måtte nøjes med en 11-plads, mens Lewis Hamilton var lige efter.
Især for Lewis Hamilton var det en skuffelse, eftersom han havde taget pole position ved de seneste fire grand prix-løb.
Hamilton vandt desuden løbet på Monza-banen sidste år, men det får han svært ved i år fra en startplads som nummer 12.
Sebastian Vettel fører i den samlede VM-stilling med 197 point.
Fernando Alonso er nummer to med 151 point, mens Lewis Hamilton og Kimi Räikkönen følger efter med henholdsvis 139 og 134 point.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned