Toronto kvajer sig på ny i slutspillet uden Andersen
Frederik Andersen, der her ses under opvarmningen til en af slutspilskampene mod Montreal Canadiens, har været henvist til en reservetjans på det seneste. Foto: Claus Andersen/Ritzau Scanpix
Claus Andersen/Ritzau Scanpix
Frederik Andersen var nok en gang henvist til bænken, da Montreal udlignede Torontos føring i NHL-slutspillet.
Målmanden Frederik Andersen har fra bænken kunnet se sine holdkammerater smide en stor føring i NHL-slutspillet.
Toronto Maple Leafs var tidligere på ugen foran 3-1 i førsterundeserien mod Montreal Canadiens, men natten til søndag dansk tid slog ishockey-landsmændene tilbage og udlignede til 3-3 i serien.
Hjemme i Montreal vandt Canadiens opgøret med 3-2 i overtid, og holdene skal nu ud i en afgørende kamp syv mandag aften dansk tid.
Tager man de seneste sæsoner med i beregningerne, har Toronto Maple Leafs nu tabt sine seneste syv matchbolde i NHL-slutspillet. Ifølge ESPN er det den næstlængste stime i NHL's historie.
Bliver mandagens afgørende kamp igen uden Andersen på holdet, er det ingen overraskelse.
Siden danskeren blev skadet i marts, har han kun vogtet målet en enkelt gang. Det skete i en kamp mod Ottawa Senators 12. maj, som reelt var uden betydning for Toronto, der allerede var sikker på førstepladsen i NHL's norddivision.
I slutspillet om Stanley Cup har Frederik Andersen siddet udenfor, mens afløseren, Jack Campbell, har været Toronto-holdets foretrukne på positionen.
Toronto Maple Leafs forsøger at spille sig videre til anden runde af slutspillet for første gang siden 2004.
Lykkes det, venter Nikolaj Ehlers og Winnipeg Jets.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker