Toto Wolff: Vi forlænger formentlig med Hamilton i denne uge
En kontraktforlængelse mellem Mercedes og Lewis Hamilton kan ligge få dage ude i fremtiden, siger holdchef Toto Wolff. (Arkivfoto). Foto: Josep Lago/Ritzau Scanpix
En forlængelse på ægteskabet mellem Mercedes og Lewis Hamilton vil formentlig blive formaliseret i denne uge.
Efter flere måneder med både forhandlinger og Ferrari-rygter ser det nu ud til, at der inden ugens udløb kan ligge en kontraktforlængelse klar mellem Formel 1-stjernen Lewis Hamilton og Mercedes.
Det siger Toto Wolff, som er holdchef for Mercedes, til det amerikanske medie CNBC op til weekendens grandprix i den canadiske storby Montreal.
- Vi er stadig i dialog, og vi får spørgsmålet næsten hver eneste weekend, siger Wolff.
- Vi har sådan et godt forhold til hinanden, og vi frygter alle tidspunktet, hvor vi skal til at snakke om penge.
- Det kommer snart til at ske.
Wolff fortæller desuden, at han gerne vil have en forlængelse på plads, inden grandprixet i Montreal skydes i gang på søndag.
- Jeg tror, vi taler om dage, mere end vi taler om uger, men hvis jeg lægger mig fast på en dato nu, så kommer alle bare til at spørge mig hen over weekenden, hvad der blev af de dage, siger Toto Wolff.
Lewis Hamilton har sammen med tyske Michael Schumacher rekorden for flest Formel 1-verdensmesterskaber med i alt syv titler.
Den nu 38-årige brite har været hos Mercedes i næsten et årti, men da kontraktforlængelsen tidligere i år begyndte at trække ud, florerede der rygter om et skifte til de røde rivaler fra italienske Ferrari.
Lewis Hamilton aflivede i maj rygterne med et simpelt "nej", da han blev spurgt om, hvorvidt traditionsrige Ferrari havde henvendt sig med et kontrakttilbud.
Frederic Vasseur, som er holdchef for Ferrari, sagde ligeledes i den forbindelse, at der ikke lå en kontrakt fra Ferrari på bordet. Han erkendte dog, at der "ikke var et hold i Formel 1, som ikke ønskede sig Lewis Hamilton på deres hold".
Lewis Hamilton har seks måneder tilbage af sin kontrakt med Mercedes.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker