Tottenham-træner tror på fit Kane mod Real Madrid
Harry Kane (tv.) træner forud for Champions League-mødet mod Real Madrid, og det ser ud til, at Tottenham-topscoreren er klar igen efter en lille skadespause. Foto: /ritzau/AP/Adam Davy
/ritzau/AP/Adam Davy
Mauricio Pochettino forventer, at Harry Kane er klar til kamp igen efter en lille skadespause.
Det kan meget vel være kampen om førstepladsen i Champions Leagues gruppe H, når Tottenham onsdag tager imod Real Madrid.
I jagten på gruppesejren er topscorer Harry Kane en vigtig mand for Tottenham, og efter en kort skadespause ser det ud til, at angriberen er klar igen.
London-klubbens manager, Mauricio Pochettino, håber i hvert fald på at kunne råde over Kane til kampen.
- Vi tror på det. Han er på listen. Måske kan han spille, men jeg vil ikke sige, det er 100 procent sikkert, lyder det fra Pochettino ifølge AFP.
- Han trænede i dag (tirsdag, red.), men det er vigtigt, at vi træffer den rigtige beslutning.
Kane måtte sidde ude i weekendens topkamp i Premier League mod Manchester United, og i hans fravær manglede Tottenham skarphed.
Det resulterede i et 0-1-nederlag.
Tottenham og Real Madrid topper gruppe H med syv point hver og helt identisk målscore. Senest blev det 1-1 mellem de to klubber på spansk grund.
Da Borussia Dortmund og Apoel samtidig begge står med blot ét point, peger pilen meget i retning af, at Real Madrid og Tottenham går videre fra gruppen.
Men kampen om førstepladsen i gruppen, og dermed et møde med en gruppetoer i ottendedelsfinalen, kan meget vel gå til vinderen af onsdagens kamp på Wembley.
- Det er en god mulighed og en stor udfordring. Jeg har troen på, at vi kan vinde. Jeg har tiltro til mine spillere, siger Mauricio Pochettino.
I den omvendte kamp på Bernabeu førte Tottenham 1-0 efter et selvmål af Raphaël Varane, men Cristiano Ronaldo udlignede på straffespark for de forsvarende Champions League-mestre.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde