Tottenhams første deltagelse nogensinde i Champions League har foreløbig været en gedigen succes.
Onsdag aften sikrede den engelske fodboldklub sig adgang til ottendedelsfinalerne ved at besejre tyske Werder Bremen med Daniel Jensen i startopstillingen 3-0 i London. Det vækker stolthed hos Tottenham-angriberen Peter Crouch.
- Det er fantastisk. Alle store klubber ønsker at være med i Champions League og spille mod de største hold i verden. Vi har ikke virket fejlplacerede overhovedet, siger Peter Crouch til Sky Sports med henvisning til den kritik, der har været af Tottenhams muligheder i turneringen.
Tottenham fører gruppe A med samme antal point som de forsvarende Champions League-vindere, Inter, som også er videre. Englænderne vil være sikre på at vinde gruppen, hvis de vinder udekampen mod Twente.
- Det er en stor præstation, men naturligvis ønsker vi ikke at lade det blive ved det, siger Peter Crouch, som selv scorede det tredje mål for Tottenham, som havde Younes Kaboul og Luka Modric som målscorere i første halvleg.
Gareth Bale tillod sig at brænde et straffespark for englænderne.
Daniel Jensen spillede de første 86 minutter for Werder Bremen, som slutter sidst i gruppen og dermed ikke spiller europæisk fodbold i foråret. /ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet