Touren indledes i Nice i 2020: Danmark håber på 2021
Nice bliver startby i Tour de France i 2020. Det er sket en gang før - i 1981. Den franske cykelrytter Bernard Hinault, som her ses i den gule trøje under Tour de France i 1981, vandt prologen i Nice i 1981. Den belgiske sprinter Freddy Maertens, som ses i den grønne pointtrøje, vandt i 1981 første etape i Touren, som også blev kørt i Nice. Foto: AFP
AFP
Tour de France begynder i Nice i 2020. Danmark ønskede også at åbne Touren, men må vente i mindst et år mere.
Det bliver ikke i Danmark, at Tour de France indledes i 2020.
I stedet er den franske by Nice valgt som startby. Det meddeler arrangørerne af Touren på Twitter mandag.
Det bliver anden gang i historien, at Nice bliver startby, og det sker 27. juni 2020. Nice var også startby i Touren i 1981.
Danmark har ansøgt om at få Tour-starten til landet i enten 2019, 2020 eller 2021. Men det kan nu tidligst blive i 2021.
Det bliver dog i hård konkurrence med flere andre store cykelnationer.
I 2021 ønsker blandt andet Norge og Storbritannien også at få lov til at afholde Tour-starten.
Næste år starter Touren i Bruxelles, så to af de tre år, Danmark har ansøgt om, er nu ude af billedet.
Da Tour-feltet kørte prologen i Nice i 1981, endte franskmanden Bernard Hinault som etapevinder. Og han vandt også Touren sammenlagt få uger senere.
1981-triumfen var Hinaults tredje Tour-titel ud af de fem, han endte med at vinde.
- Jeg tror, at mange ryttere vil modtage denne nyhed med et stort smil, siger Tour-direktør Christian Prudhomme.
I Nice er borgmester Christian Estrosi begejstret for at få turister til byen og omegn.
- Touren er den tredjestørste internationale sportsbegivenhed, og det betyder et betydeligt økonomisk boost for hele regionen, lyder det fra Christian Estrosi.
Nyheden om Tour-starten i Nice kom, mindre end 24 timer efter at 2018-udgaven af Paris-Nice var overstået med spanieren Marc Soler som vinder.
- De seneste udgaver af Paris-Nice har vist en variation af landskaber, og det er med til at øge spændingen, angrebene og showet.
- Det er præcis, hvad vi ønsker at tilføre Touren i 2020, siger Prudhomme.
Dette års Tour de France indledes i Vendee i det vestlige Frankrig.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde