Træner Kent Nielsen stopper i AaB til sommer Foto: POLFOTO/Lars PoulsenPOLFOTO/Lars Poulsen
AaB meddeler mandag, at træner Kent Nielsen stopper i sit virke til sommer, når han har kontraktudløb.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
AaB's succestræner Kent Nielsen stopper i klubben til sommer, når hans kontrakt udløber.
Det meddeler den nordjyske klub i en meddelelse til Fondsbørsen mandag.
- Cheftræner Kent Nielsen stopper sit virke i AaB ved kontraktudløb 30. juni 2015, lyder det i meddelelsen.
Nielsen finder, at tidspunktet er inde til nye udfordringer.
- Når vi når til sommer, har jeg været i AaB i næsten fem år, og selv om jeg var glad for og også overvejede tilbuddet om en forlængelse, så har jeg vurderet, at det er det rigtige tidspunkt at skilles efter denne sæson, siger Kent Nielsen.
Annonce
Han begyndte trænergerningen i den nordjyske klub i efteråret 2010. I den sæson var han med til at redde klubben fra nedrykning.
Kulminationen på jobbet kom i den forgangne sæson, hvor AaB vandt både det danske mesterskab samt pokalturneringen.
I efteråret lykkedes det AaB at spille sig videre fra gruppespillet i Europa League, hvor holdet til foråret skal møde Club Brugge fra Belgien i 1/16-finalen.
Sportschef Allan Gaarde havde gerne forlænget med Kent Nielsen, men det lod sig ikke gøre.
- Vi ville gerne have beholdt Kent, der har leveret et fremragende stykke arbejde i AaB, hvilket jo i sidste sæson resulterede i en historisk The Double med et dansk mesterskab og en pokaltitel samt efterfølgende kvalifikation til 1/16-finalerne i Uefa Europa League.
- Forhandlingerne har været udramatiske, og efter afklaringen med Kent har vi naturligvis straks igangsat arbejdet med at finde en kompetent afløser, der kan bringe AaB videre, siger Allan Gaarde.
Træner Kent Nielsen stopper i AaB til sommer Foto: POLFOTO/Jens DreslingPOLFOTO/Jens Dresling
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker