Træner tilfreds med et point
Foto: Jeanett Hemmingsen (th) - her i selskab med sin normale mixeddoublemakker Martin Hansen - spillede op til sit bedste og vandt to kampe for ØEBK mod Næstved.
Ønslev-Eskilstrup kunne ikke tåle fire afbud og tabte på hjemmebane
Skadeslisten blev for lang hos fjerboldspillerne i Ønslev-Eskilstrup til at falstringerne kunne hamle op med Næstved i lørdagens hjemmekamp i Sjællandsserien.
ØEBK måtte notere et smalt nederlag til sydsjællænderne på 6-7, hvilket lige nøjagtig var nok til at bjerge et trøstpoint og p.t. overleve på andenpladsen i rækken. Men træner Thomas Wiell var ikke skuffet.
- Jeg var på forhånd klar over, at med de mange skader ville det blive svært at vinde kampen, så jeg ser det som noget positivt, at vi faktisk fik et point ud af det. Udover Dennis Frederiksen, Sigurd Aalborg og Anders Roed Hansen kunne ØEBK også føje den stærke doublespiller Martin Hansen til skadeslisten.Falstringerne måtte foretage flere rokeringer i double-konstellationerne med de nyindkaldte Jesper “Dk” Nielsen, Steven Errebo og Peter Stryg.
- Jeg er ikke i tvivl om, at havde vi stillet med det stærkeste mandskab, så havde vi vundet kampen 10-3, sagde Thomas Wiell. Stillingen var 5-5 inden herredoublerne, hvor Thomas Wiell/Lars Østerholm vandt den første kamp. Men det var for stor svækkelse med så mange uprøvede spillere på dette niveau, til at man kunne forvente sejre i de to andre herredoubler, hvor Næstved vandt klart.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet