Træner: Wozniacki kunne ikke bevæge sig
Foto: Adrian Dennis/ Scanpix /Scanpix
Adrian Dennis/ Scanpix /Scanpix
Piotr Wozniacki udvandrede skuffet efter at have overværet Caroline Woznaickis nederlag på 2-6, 2-6 til Petra Cetkovska i anden runde ved Wimbledon.
Derimod gav danskerens træner fra Adidas-teamet, Sven Groeneveld, sig tid til at analysere det skuffende nederlag, hvor Woznaicki var hæmmet af en skade.
- Det var tydeligt for mig med det samme, at hun ikke kunne give sig 100 procent. Hun var begrænset i sin bevægelighed, hvilket er nøglen til hendes spil. Særligt på græs.
- Fodarbejdet er det vigtigste på græs, og kan du ikke bevæge dig ordentligt, bliver dette resultatet, siger Sven Groeneveld.
Allerede ved stillingen 1-2 i første sæt faldt Caroline Wozniacki uheldigt på anklen i forsøget på at afværge et vinderslag fra modstanderen. Efterfølgende fik hun lægebehandling, inden hun kunne genoptage kampen.
- Jeg ved ikke, hvor slem skaden er, men jeg håber ikke, at den er alvorlig. Men Caroline Wozniacki er en fighter, der ikke bare vil forlade turneringen, og hun kæmper med en mesters hjerte.
- Jeg er skuffet på hendes vegne, da hun havde håbet at præstere her, men man kan være uheldig at falde. Azarenka gjorde det også. Sådan er gamet, siger Sven Groeneveld.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker