Træt Søren Larsen har haft det svært

Ikke alle har haft det lige nemt under det danske fodboldlandsholds træningslejr forud for VM i Sydafrika. Især Søren Larsen har været træt og frustreret, fordi en længere skadespause har sat ham langt bagud formmæssigt.

- Jeg har været træt. Det har været fysisk hårdt for alle, men jeg kommer fra baghjul og er i dårligere form end de andre, så det har været ekstra svært for mig at sætte mig igennem, siger Søren Larsen.

Til træningerne i Sydafrika har man set Søren Larsen opgivende og irriteret, fordi han simpelthen har haft svært ved at følge med.

- Det har været ekstra hårdt for mig. De øvrige spillere, som er i god form, har klaget over, at det har været hårdt. Så kan du forestille dig, hvordan jeg har haft det. Jeg har rendt og været træt til stort set hver eneste træning. Det sætter sit præg, men nu begynder vi at geare lidt ned, og så får jeg overskud. Om et par dage skulle man gerne kunne se, at jeg er ved at være klar, siger angriberen.

Søren Larsen kan dog mærke, at den hårde fysiske træning er begyndt at bære frugt.

- Det begynder at hjælpe på det. Rent fysisk er jeg ved at være, hvor jeg skal være. Jeg er godt tilfreds med, hvor jeg er på nuværende tidspunkt, siger Søren Larsen.

Danmark møder mandag Holland i det indledende gruppespil.

/ritzau/

Søren Larsen har ikke haft det nemt under det danske landsholds hårde fysiske træningslejr forud for VM. Angriberen er først ved at komme i form nu.

Offentliggjort Sidst opdateret