Tre klubber bejler til guld på Sveriges sidste spilledag
Djurgården vinder det svenske mesterskab ved at få mindst et point på sidste spilledag lørdag. Foto: 10090 Claudio Bresciani/Tt/Ritzau Scanpix
10090 Claudio Bresciani/Tt/Ritzau Scanpix
Djurgården bliver mester ved at få point i sidste runde. Glipper det, kan Malmö FF eller Hammarby snuppe guld.
Det kan blive neglebidende spændende, når 30. og sidste spillerunde lørdag afvikles i Sveriges bedste fodboldrække. Således kan hele tre klubber ende med at blive mester.
Titelaspiranterne er Djurgården, Malmö FF og Hammarby, men førstnævnte befinder sig dog i den klart mest favorable situation.
Hvis Djurgården får mindst uafgjort i udekampen mod IFK Norrköping, bliver Stockholm-klubben mester for 12. gang, men for første gang siden 2005.
Skulle Norrköping - Allsvenskans nummer fem - stikke en kæp i hjulet på Djurgården, der har 65 point og en målscore på 51-17 (+34), står Malmö FF og Hammarby klar til at snuppe guldet. Begge har 62 point og næsten samme målforskel.
Malmö FF har målscoren 51-16 (+35), mens Hammarby har 71-37 (+34), så de kan ende i en situation, hvor det handler om at vinde størst i deres respektive kampe i sidste spillerunde for at vinde guld.
Malmö FF skal på udebane møde Örebro, mens Hammarby har en hjemmekamp mod Häcken.
Rekorden for flest vundne mesterskaber i Sverige indehaves af netop Malmö, der er noteret for 20 mesterskaber.
Klubben, der har Søren Rieks, Anders Christiansen, Jonas Knudsen og Lasse Nielsen i truppen, vandt senest guld i 2017, mens det i sidste sæson blev til bronze efter AIK Stockholm og Norrköping.
Hammarby er bare noteret for et mesterskab, som kom i hus i 2001.
Alle kampe i sidste spillerunde begynder lørdag klokken 13.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned