Trods to kronjyske udvisninger: Randers slår Hobro
Hobro IKs Emil Berggreen og Randers FCs Mads Agesen og Mads Fenger, søndag eftermiddag i superligakampen i Hobro. Foto: Claus Bonnerup/POLFOTOClaus Bonnerup/POLFOTO
Randers er tæt på at overvintre på Superligaens andenplads efter sejr i Hobro, hvor udeholdet fik to røde kort
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Randers er tæt på at sikre sig Superligaens andenplads efter efterårssæsonen. Med en sejr på 1-0 ude over Hobro cementerede holdet andenpladsen og kan sikre sig den vinteren over med en hjemmesejr i næste weekend over Sønderjyske.
Men det holdt hårdt, inden Randers-sejren var hjemme, for gæsterne måtte spille kampen færdig med blot ni spillere efter to udvisninger.
Holdets svenske angriber Mikael Ishak blev dog helten med sejrsmålet, selv om han også fik et dumt rødt kort i anden halvleg.
Første halvleg var noget mindre dramatisk. Trods 0-0 blev tilskuerne dog forkælet med afvekslende spil, hvor begge hold gik efter føringen.
Hos hjemmeholdet gik de fleste angreb igennem Quincy Antipas, men angriberen Emil Berggreen havde de bedste muligheder og var tæt på et par gange.
Annonce
Hos udeholdet var Mikael Ishak en ivrig afslutter, men som regel gik hans forsøg uden om Hobros mål.
Halvlegens største chance tonsede kronjydernes Jonas Kamper dog langt over mål i ellers helt fri skudposition i feltet.
Randers kom bedst ud efter pausen, og man kunne intet indvende, da Mikael Ishak endelig havde succes med en afslutning efter en time.
Angrebsmakkeren Viktor Lundberg stod for oplægget fra højre side, og Ishak sendte bolden i nettet efter først at have sendt den på overliggeren med hovedet.
Udeholdet gav kort efter Hobro en håndsrækning i bestræbelserne på at komme tilbage i kampen.
Tumult opstod i Randers' felt, hvor Mads Agesen puffede Mads Justesen i græsset og fik rødt kort midt i anden halvleg.
Men det stoppede ikke her. Efter en nærkamp sparkede Mikael Ishak Jonas Damborg, og så reducerede dommeren Randers til blot ni spillere efter 79 minutter.
Med to mand i overtal skulle Hobro komme til chancer, og Mads Justesen var tæt på udligning med et hovedstød på overliggeren fem minutter før tid.
Efter seks tillægsminutter lykkedes det Randers at fighte sig til den knebne sejr, der bringer holdet op på 30 point for 16 kampe. Hobro har 20.
Hobro IKs Emil Berggreen og Randers FCs Mads Agesen og Mads Fenger, søndag eftermiddag i superligakampen i Hobro. Foto: Claus Bonnerup/POLFOTOClaus Bonnerup/POLFOTO
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet