Rosenborg kiggede mod Danmark, da klubben skulle finde en afløser for træner Erik Hamrén, der nu har ansvaret for det svenske landshold.
Det er den norske avis VG, der fortæller, at to af de tre kandidater til jobbet var danske. Én af dem var Silkeborg-træner Troels Bech, den anden bliver der ikke sat navn på. Den tredje var svenskeren Jan Jönsson, som i sidste ende fik jobbet.
- Vi havde møder med alle tre i december, men det var efter samtalen med Jönsson mellem jul og nytår, at vi vurderede, at han var den rette for os, siger Rosenborgs bestyrelsesformand, Terje Svendsen, til avisen.
Svendsen afslører derudover, at klubben forsat har et godt øje til den tidligere Manchester United-angriber Ole Gunnar Solskjær, som lige nu træner Uniteds reservehold.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet