Tvivlsom Nicolai Jørgensen har fået hånden i gips
Nicolai Jørgensen har fået et brud ved sit ene håndled og er tvivlsom til de to VM-playoffkampe mod Irland.
Landsholdsangriberen Nicolai Jørgensen er tvivlsom til de kommende VM-playoffkampe mod Irland.
Det oplyser Feyenoord, efter at den danske angriber slog sit ene håndled i søndagens 2-2 kamp mod ADO Den Haag i den bedste hollandske fodboldrække.
Feyenoord oplyser, at Jørgensen kom galt afsted og pådrog sig et brud i slutningen af kampen, men at danskeren bed smerterne i sig og spillede opgøret til ende.
Efterfølgende har han fået lagt håndleddet i gips, fortæller den hollandske klub og nævner, at Nicolai Jørgensens deltagelse i de kommende landskampe mod Irland er tvivlsom.
Nicolai Jørgensen er ellers begyndt at vise målform efter en lang periode uden scoringer for Feyenoord.
Tidligere på ugen nettede sidste sæsons Feyenoord-topscorer på udebane mod Shakhtar Donetsk i Champions League, og søndag åbnede han med 1-0-målet mod ADO Den Haag.
Danmark møder Irland i to playoffkampe 11. og 14. november. Den samlede vinder skal med til næste års VM i Rusland.
Tidligere på søndagen modtog landstræner Åge Hareide et afbud fra Brentford-højrebacken Henrik Dalsgaard. I stedet har Hareide udtaget Jonas Knudsen fra Ipswich.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned