Tvivlsomme tyskere træner forud for EM-semifinale
Bastian Schweinsteiger og Benedikt Höwedes var onsdag igen i stand til at deltage i den samlede tyske træning.
Tysklands fodboldlandstræner, Joachim Löw, er tvunget til ændringer forud for torsdagens EM-semifinale mod Frankrig.
Tre spillere fra idealopstillingen er med sikkerhed ude, men onsdag kunne træneren i det mindste glæde sig over, at de øvrige spillere i truppen er klar til kamp.
Tirsdag var hverken Bastian Schweinsteiger eller Benedikt Höwedes i stand til at deltage i den samlede træning.
Höwedes trænede for sig selv, mens Schweinsteiger på grund af knæproblemer ikke kunne deltage i hoveddelen af den samlede træning.
Onsdag kunne de så træne på lige fod med holdkammeraterne. Kun Sami Khedira og Mario Gomez var fraværende, oplyser Det Tyske Fodboldforbund (DFB) på Twitter.
Gomez er definitivt ude af resten af turneringen, mens Löw gør sig forhåbninger om, at Khedira kan blive klar til eventuel finale for tyskerne.
Derudover er forsvarsspilleren Mats Hummels ude med karantæne i semifinalen.
Frankrig er derimod i en situation, hvor ingen på forhånd er dømt ude af kampen.
Den begynder torsdag klokken 21 i Marseille.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker