Tyrkisk NBA-spiller testet positiv for steroider
Skader og sygdom har betydet, at NBA-spilleren Hedo Turkoglu fra Orlando Magic kun har spillet 11 kampe indtil videre i sæsonen.
Og det tal bliver ikke højere lige foreløbig, for den 33-årige tyrker har fået 20 spilledages karantæne i ligaen, fordi han har afleveret en positiv dopingtest.
Testen indeholdt spor af stoffet methenolon, der tilhører gruppen af anabolske steroider.
Turkoglus karantæne begyndte onsdag, og da der resterer 30 kampe i grundspillet, kan han stadig nå at gøre comeback i denne sæson.
Der er dog ikke meget, der tyder på, at Orlando når videre til slutspillet. Holdet ligger lige nu næstsidst i Eastern Conference.
Turkoglu har spillet 13 sæsoner i NBA. Han var med, da Orlando spillede sig frem til NBA-finalen i 2009 og har desuden vundet VM-sølv med Tyrkiet i 2010.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde