Tyske dopingjægere vil tale med Jan Ullrich
Eks-cykelrytteren Jan Ullrich kan se frem til at blive afhørt af det tyske antidopingagentur (Nada) efter sine dopingindrømmelse.
- Hvis sporten skal blive ren, er det vigtigt, at han ikke kun erkender sine egne fejl, men også kommer med navne på personer, som hjalp ham, siger Nada i en pressemeddelelse.
39-årige Jan Ullrich har i adskillige år nægtet af have dopet sig, inden han omsider kom frem og indrømmede.
- Jeg har benyttet mig af behandlinger hos Fuentes, siger Jan Ullrich i et interview med det tyske magasin Focus, som udkommer mandag.
Jan Ullrich, som vandt Tour de France i 1997, indrømmer dermed et samarbejde med den dømte spanske dopinglæge Eufemiano Fuentes.
Fuentes havde en række store cykelnavne på sin kundeliste, før han blev afsløret i 2006 - blandt dem Ivan Basso, Tyler Hamilton og altså Jan Ullrich.
Tyskeren slår imidlertid fast, at han kun benyttede bloddoping. Han føler sig ikke værre end alle sine konkurrenter.
Jan Ullrich meddelte i 2007, at han indstillede karrieren, men han fortalte dengang, at han ikke havde anvendt doping.
Siden har Jan Ullrich nærmet sig en indrømmelse ved flere lejligheder, men uden at sige det direkte.
Jan Ullrich var hjælperytter for Bjarne Riis, da danskeren vandt Tour de France i 1996.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker