Tyskland får adgang til håndbold-VM ad bagdøren
Selv om det tyske herrelandshold i håndbold blev slået af Polen i den afgørende kvalifikationsrunde, kommer tyskerne alligevel med til VM i Qatar i januar.
Det internationale håndboldforbund (IHF) har tirsdag på et møde i Zagreb besluttet at give den falmede håndboldstormagt et wildcard til turneringen i oliestaten.
Tyskland profiterer af, at Oceanien i øjeblikket ikke har et anerkendt kontinentalforbund og derfor ikke får lov at sende et hold til VM.
Dermed var der en plads åben, og den går til Tyskland, som er det bedst placerede hold ved det seneste VM, som ikke formåede at kvalificere sig til Qatar.
Ved VM i Spanien i 2013 blev tyskerne nummer fem.
Tyskerne er i øjeblikket på jagt efter en ny landstræner, da Martin Heuberger ikke fik forlænget sin kontrakt efter den kiksede VM-kvalifikation.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde