Marcus Burghardt havde det bedste overblik af alle, da den 26-årige tysker onsdag sikrede sig sejren på femte etape af Schweiz Rundt.
Burghardt, der kører for BMC-holdet, havde hele dagen holdt sig til blandt de forreste på den 172,5 kilometer lange og regnfulde etape fra Wettingen til Frutigen.
Tyskeren gik tidligt på etapen med i et femmandsudbrud, men da Angelo Furlan og Javier Aramendia henimod afslutningen faldt fra, tydede alt på, at sprinterholdene ville indhente de tre tilbageværende lykkeriddere.
Sprinterholdene fejlvurderede dog afstanden til den forreste trio, og med en kilometer til mål trådte Marcus Burghardt fra de to øvrige udbrydere, Martijn Maaskant og Daniel Oss.
Femte etape bød ikke på nogen forskydning i den samlede stilling, hvor tyske Tony Martin fra HTC Columbia fortsat indtager førstepladsen foran Team Saxo Banks Fabian Cancellara.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker