Udskældt dansk NHL-keeper får lang snor af træneren
Frederik Andersen (tv.) er blevet passeret mange gange i Toronto Maple Leafs-målet siden skiftet til klubben i sommer. Foto: AP/Nathan Denette
AP/Nathan Denette
Frederik Andersen er blevet skudt i sænk i målet for Toronto Maple Leafs, men træneren tvivler ikke på ham.
Efter et par gode år hos Anaheim Ducks blev den danske NHL-målmand Frederik Andersen udstyret med en femårig kontrakt til en værdi af hele 170 millioner kroner, da han i sommer skiftede til Toronto Maple Leafs.
Men opholdet i den canadiske klub har langtfra været en dans på roser - eller is - for den danske målmand indtil videre.
Holdet har tabt fem ud af seks kampe, målene er feset ind bag danskeren, og han har den dårligste redningsprocent (85,1 procent) af alle målmænd med minimum fem kampe i sæsonen.
Senest lukkede han syv mål ind på bare 24 skud mod Tampa Bay Lightning.
Men hvor mange medier har kritiseret den danske sidsteskanses præstationer, så vakler træner Mike Babcock ikke i sin tro på Frederik Andersen.
- Han ved, at han er mit førstevalg, siger Babcock til Toronto Sun.
- Jeg ved, at tingene udligner sig, og når man er god, så mister man ikke lige pludselig evnerne. Man kan blive påvirket, og det har vi snakket om. Jeg forventer, at han er tilbage og i fuld vigør (i næste kamp, red.)
Frederik Andersen har aldrig tidligere i NHL-karrieren indkasseret syv mål i en kamp, og han er glad for, at han fortsat har trænerens tillid.
- Det handler om at komme tilbage og vise, hvad man er gjort af. Babcocks støtte betyder meget for mig, men jeg skal også gøre mit job. Jeg har høje forventninger til mig selv, siger danskeren til det lokale medie.
Torontos næste kamp er natten til fredag dansk tid, hvor Florida Panthers kommer på besøg.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde