Udsolgt til håndboldbrag

Tilskuerne har taget godt imod det kommende dobbeltarrangement i Herning, hvor AaB Håndbold møder Skjern og BSV spiller mod AG København samme dag.

Der er plads til 12.000 tilskuere i den nye multihal, og nu melder arrangørerne, at der er udsolgt.

- Dette er historisk, og jeg er fantastisk glad for at have været med til at tage dette initiativ, der bringer herrehåndbold ind i en ny tid. Jeg er stolt af at være fra Skjern i dette øjeblik, siger Carsten Thygesen.

Dermed bliver der sæt ny tilskuerrekord i dansk håndbold. Den nuværende rekord er ikke særlig gammel. Den blev sat i første spillerunde af denne sæson, hvor 6.231 tilskuere var mødt frem i Ballerup til kampen mellem AG København og AaB Håndbold.

Men AG København-direktør Søren Colding er fint tilfreds med, at rekorden står for fald.

- Det er jo til at leve med. Dette er det helt rigtige skridt for dansk herrehåndbold, og vi glæder os til at komme til Herning og spille for op mod 12.000 tilskuere, siger han.

/ritzau/

Der er udsolgt til det dobbelte håndboldarrangement. Dermed vil 12.000 være på plads i multiarenaen i Herning den 6. november.

Offentliggjort Sidst opdateret