Uefa straffer DBU for tilskuerballade og pyroteknik
DBU modtog mandag en bøde fra Uefa på cirka 48.000 kroner for tilskuerproblemer i landskamp mod Gibraltar.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har givet Dansk Boldspil-Union (DBU) en bøde på 6500 euro (cirka 48.000 kroner) for blandt andet tilskuerballade.
Det skriver Ekstra Bladet.
Bøden skyldes tilskuerballade i forbindelse med EM-kvalifikationskampen mellem Danmark og Gibraltar i København samt tilskueres brug af pyroteknik i forbindelse med kampen.
Uefa har tildelt DBU en bøde på 5000 euro for tilskuerballade, da en tilskuer løb ind på banen, mens 1500 euro er på grund af brugen af pyroteknik.
Danske tilskuere var også sigtet for at kaste genstande på banen i Dublin, da Danmark spillede sin sidste gruppekamp i EM-kvalifikationen og blev klar til EM-slutrunden næste sommer.
Her har Uefa dog frikendt DBU.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker