Uefa straffer Malmö FF for tilskuerballade
Malmø FFs Magnus Eriksson misser en chance på Juventus's målmand Gianluigi Buffon, tirsdag aften i Torino. Foto: Massimo Pinca/AP/POLFOTO
Massimo Pinca/AP/POLFOTO
Den svenske fodboldklub Malmö FF er blevet idømt en bøde for tilskuernes brug af pyroteknik, meddeler Uefa.
Kort inden Champions League-debuten mod Juventus blev Malmö FF straffet med en stor bøde af det europæiske fodboldforbund Uefa. Bøden lyder på 30.000 euro - svarende til 223.000 danske kroner.
Det sker, fordi Malmö FF-fans har brugt fyrværkeri under hjemmekampen mod Red Bull Salzburg i Champions League-kvalifikationen tidligere i denne sæson.
Brug af romerlys forårsagede en mindre brand bag det svenske mål i kampen mod østrigerne. Og det tolererer Uefa ikke.
Malmö FF vandt sammenlagt de to kampe med 4-2, og det gav dem adgang til gruppespillet i Champions League for første gang i klubbens historie.
Uefa har også besluttet, at Malmö FF skal spille uden tilskuere på den ene af klubbens tribuner, hvis klubben bryder reglerne inden for de næste to år.
- Det betyder, at vi har adgang til at bruge hele stadion i de kommende hjemmekampe i Champions League.
- Men hvis Malmö FF, og det inkluderer alle på tribunerne, begår en forseelse i de kommende hjemme- eller udekampe, så bliver vi tvunget til at spille uden publikum på den nordlige tribune.
- Vi risikerer også en endnu strengere straf i fremtiden, siger Malmö FF's administrerende direktør Niclas Carlnén til klubbens hjemmeside.
- Nu har vi fået en sidste advarsel af Uefa. Hvis vi ønsker at benytte hele arenaen, så er det på tide, at vi begynder at følge reglerne, som gælder.
- Tribunerne er til for alle, og vi ønsker sikre, trygge og stemningsfulde arrangementer. Pyroteknik er absolut forbudt, understreger Carlnén.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker