Uheldige Antonsen er sluppet med en forstuvning
Anders Antonsen forlod sin semifinale ved All England i kørestol, men det lader til, at han ikke har brækket noget i foden. Foto: Andrew Boyers/Ritzau Scanpix
Andrew Boyers/Ritzau Scanpix
Alt tyder på, at Anders Antonsen ikke har brækket noget i foden, da han vred om lørdag ved All England.
Den danske badmintonstjerne Anders Antonsen ser ud til at være sluppet med den værste skræk, efter at han lørdag vrikkede om på foden i sin semifinale ved All England.
Den første skanning indikerer i hvert fald, at intet er brækket.
- Umiddelbart vurderet er intet brækket, og der skulle heller ikke være noget knogle, der er gået af. Så jeg tror egentlig bare, at jeg er sluppet med en forstuvning, siger Anders Antonsen til B.T.
Det var mod slutningen af første sæt i semifinalen mod Taiwans Chou Tien Chen, at Antonsen vred rundt på sin højre fod.
Smerten i ansigtet afslørede straks, at den ikke var helt god. Kort efter blev han placeret i en kørestol og fragtet væk fra banen.
De første meldinger fra skanningerne er altså gode for Antonsen, men han skal undersøges nærmere, og uanset hvad venter der ham en længere pause.
- Foden er godt hævet op, og det dunker stadig ret meget i den. Jeg har ikke prøvet det før, men så vidt jeg kan forstå på lægerne, kommer der nok til at gå seks uger, inden jeg kan begynde at komme lidt på banen igen, siger han til B.T.
- Jeg er dog ikke helt sikker, og før den endelige dom falder, skal jeg have foden gennem en MR-skanning, hvis ellers det i disse coronatider kan lade sig gøre.
Anders Antonsen vandt VM-sølv i 2019 efter et finalenederlag til japaneren Kento Momota.
Skaden forhindrede ham i at sætte en rent dansk All England-finale op mod Viktor Axelsen. Det endte dog alligevel med dansk triumf søndag, da Axelsen nedlagde Chou Tien Chen i to sikre sæt.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker