Ukraine vender kampen og dukker Slovakiet
Den ukrainske jubel brød ud ti minutter før tid, da angriberen Roman Yaremchuk gjorde det til 2-1. Foto: Andreea Alexandru/Ritzau Scanpix
Ti minutter før tid sikrede Roman Yaremchuk Ukraine sejren, da han med en fornem detalje gjorde det til 2-1.
Det startede ikke prangende for Ukraine, der dog hankede op i sig selv og vendte 0-1 til 2-1 imod Slovakiet ved EM i fodbold.
Det var Roman Yaremchuk, der sikrede ukrainerne sejren. Ti minutter før tid leverede han en lækker førsteberøring og prikkede efterfølgende bolden forbi Martin Dúbravka i det slovakiske mål.
Den ukrainske sejr åbner for alvor gruppe E. Rumænien, Slovakiet og Ukraine er alle på tre point, mens Belgien står uden point. Rumænien og Belgien mangler en kamp og mødes lørdag.
Slovakkerne startede ellers opgøret bedst mod Ukraine og spillede sig frem til flere store chancer.
I det 18. minut kom føringsmålet, da de ukrainske markeringer svigtede på et slovakisk indlæg.
Ved bageste stolpe omsatte Ivan Schranz helt fri fra en stående position Lukas Haraslins forarbejde og headede slovakkerne foran.
Den tidligere superligaprofil Stanislav Lobotka var meget på bolden for Slovakiet og dikterede i store dele tempoet i indledningen.
Ukraine vågnede en smule efter slovakkernes føringsmål og kom bedre med.
Det blev mere jævnbyrdigt. Ukraine spillede også sig frem til flere gode muligheder, men den sidste skarphed manglede.
Efter pausen løftede ukrainerne niveauet yderligere og overtog for alvor initiativet.
Særligt Chelseas Mykhailo Mudryk begyndte at vise prøver på hans kvaliteter på det ukrainske mandskab.
Der gik blot ti minutter af anden halvleg, før den ukrainske udligning kom. Et velspillet angreb endte for fødderne af Mykola Shaparenko, der hårdt sparkede bolden ind bag Dúbravka i det slovakiske mål.
Ukraine fortsatte derfra i teten, og efter 73 minutter strøg Mudryk afsted i en kontra og ramte den ene målstolpe.
Ti minutter før tid eksploderede den ukrainske jubel.
Roman Yaremchuk behandlede på flotteste vis en dybdebold, da han elegant plukkede bolden ned og efterfølgende prikkede den forbi en fremadstormende Dúbravka.
Slovakiet forsøgte til det sidste for en udligning, men helt tæt på kom slovakkerne ikke.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde