Ukraines EM-trup smadret af maveproblemer
Bedre bliver det ikke af, at hele 10 spillere i den ukrainske trup slås med alvorlige mavesmerter.
Tirsdag tabte ukrainerne 0-2 til Tyrkiet i en EM-testkamp i Tyskland, og efter kampen var det en noget nedtrykt træner, der fortalte om de svære maveproblemer, der hærger truppen.
- Jeg ved ikke, hvad der er årsagen til sygdommen, for vi har alle spist forskellig mad. Vi har en uge til at komme os, og det er godt, det her ikke skete 11. juni, siger træner Oleg Blokhin.
Ukrainerne kan i det mindste glæde sig over, at de skal i aktion som et af de sidste EM-hold, først mandag venter EM-premieren mod Sverige.
Landstræneren var tæt på ikke at kunne stille hold mod Tyrkiet, fortæller han til nyhedsbureauet Reuters, men det lykkedes ham at overtale et par småsyge spillere til at være med mod tyrkerne.
Et par af holdets store stjerner lider meget. Midtbaneprofilen Anatoly Tymoshchuk får drop, og også angriber Andriy Voronin er hårdt ramt ifølge meldingerne fra den ukrainske lejr.
EM i Polen og Ukraine begynder fredag. Ukraine spiller først mandag og er i gruppe med Sverige, Frankrig og England.
/ritzau/
Ukraine er ikke blandt EM's favoritter, og værtsnationens chance for at overraske positivt og gå videre fra puljen synes begrænset.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned