Uli Hoeness igen chef i Bayern München efter fængselsdom
Uli Hoeness er igen præsident i Bayern München, efter han har afsonet en fængselsstraf for skattesvig. Foto: AP/Matthias Schrader
AP/Matthias Schrader
Den nye præsident snød gennem en årrække de tyske skattemyndigheder for mere end 200 millioner kroner.
Uli Hoeness vandt fredag præsidentvalget i den tyske storklub Bayern München.
I februar blev han løsladt fra fængsel efter at have afsonet en straf for skattesnyd.
64-årige Hoeness var den eneste præsidentkandidat. Den siddende præsident Karl Hopfner stillede ikke op - efter aftale med Hoeness.
Den nye præsident snød gennem en årrække de tyske skattemyndigheder for mere end 200 millioner kroner og blev i 2014 idømt tre et halvt års fængsel.
Efter 21 måneder bag tremmer blev han i februar løsladt.
Allerede i januar 2015 fik Uli Hoeness lov til at forlade sin celle, og friheden brugte han blandt andet i Bayern Münchens ungdomsafdeling.
Hans tilbagevenden til præsidentembedet bliver mødt med begejstring hos flere store personligheder i tysk fodbold.
- Det er fantastisk for Bayern og fansene, at han kommer tilbage.
- Han er ikke nogen engel, og han er ikke uden fejl, men han har betalt for fejlene, siger den tidligere topspiller Matthias Sammer, der tidligere på året trak sig som sportsdirektør i Bayern.
Günter Netzer, der var med til at vinde VM i 1974 sammen med Hoeness og Vesttyskland, ser heller ikke noget problem i, at præsidenten vender tilbage efter sin afsoning for skattesnyd.
- Det ville have været forkert, hvis Uli Hoeness havde besluttet sig for ikke at vende tilbage, siger Netzer.
Hoeness var fra 1979 til 2009 manager i Bayern München. I 2009 overtog han præsidentposten fra Franz Beckenbauer.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker