Ulykke på Oslo-færge aflyser landskampe
Landskampe i floorball mellem Danmark og Norge er aflyst, da Norge ikke er nået til Frederikshavn med færge.
De planlagte landskampe mellem Danmark og Norge på både herre- og kvindesiden i floorball, der skulle have været afviklet lørdag eftermiddag, er begge blevet aflyst som følge af en hændelse på Oslo-båden.
Det skriver DR.
De norske landshold var passagerer på færgen fra Oslo med kurs mod Frederikshavn, hvor en mand natten til lørdag faldt over bord, så færgen sejlede tilbage til Oslo.
Sekretariatschefen i Floorball Danmark, Per Stærk Larsen, fik lørdag formiddag et opkald fra den norske landsholdsledelse om situationen.
- Vi har aldrig prøvet noget lignende, men det er jo ren force majeure, at de norske landshold ikke kan komme i dag.
- De er efter omstændighederne ved godt mod og er ikke indblandet i den situation, som har fundet sted på Oslo-færgen, fortæller Per Stærk Larsen.
I stedet kommer de norske landshold til Frederikshavn søndag, hvor der også er planlagt træningskampe mellem de to nationer.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker