Uro i Cameroun-lejr inden dansker-brag

Cameroun tabte overraskende 0-1 til Japan i holdets første kamp ved VM i fodbold. Og forud for lørdagens vigtige kamp mod Danmark, har det fået uroen til at ulme.

Mod japanerne fungerede angrebet ikke for Cameroun, selvom holdet har Inter-stjernen Samuel Eto'o at gøre godt med. Men han var sat ud på højrekanten af træner Paul Le Guen, hvor han ikke gjorde megen gavn.

- Efter VM vil Paul Le Guen som træner skulle stå skoleret foran forbundet. Og jeg selv som spiller og anfører skal det samme, siger Eto'o til fransk tv.

- Jeg spillede, hvor træneren ville have mig til at spille. Jeg gav alt, hvad jeg havde. Og jeg forsøgte at gøre mine holdkammerater gode.

Eto'o mener selv, at han ville have gjort mere gavn i en position centralt på banen.

- Jeg er den bedste målscorer i Camerouns historie, fordi jeg spiller centralt. Men hvis træneren siger "Samuel, du kan hjælpe holdet ved at spille et andet sted", så, mener jeg, at det er noget, jeg må gøre, siger Eto'o.

Både Danmark og Cameroun er pisket til at vinde kampen, hvis holdene skal bevare et realistisk håb om at spille sig videre fra den indledende gruppe, hvor Japan og Holland fører.

/ritzau/

Der er utilfredshed i Camerouns lejr med træner Paul Le Guens dispositioner forud for lørdagens knald eller fald-kamp mod Danmark ved VM i fodbold.

Offentliggjort Sidst opdateret