Useedet italiener klar til Williams i US Open-semifinale
Roberta Vinci er for første gang klar til en grand slam-semifinale i single. Nu venter en af Williams-søstrene
Som doublespiller har den italienske tennisspiller Roberta Vinci prøvet at vinde alle fire grand slam-turneringer. Men i single har hun aldrig været længere end til kvartfinalen i en af sæsonens fire største turneringer.
Det har hun nu. Tirsdag aften spillede hun sig overraskende i semifinalen i US Open, hvor hun qua sin placering som nummer 43 i verden er useedet.
I kvartfinalen mødte hun en anden useedet spiller - franske Kristina Mladenovic - og vandt 6-3, 5-7, 6-4 i en kamp, der varede lidt mere end to og en halv time.
I første sæt lukrerede italieneren på et hav af fejl fra modstanderen og vandt forholdsvis sikkert. Men i andet sæt minimerede Mladenovic sine fejl og vandt knebent 7-5.
I tredje sæt fulgtes spillerne ad til 3-3, hvorefter et maratonparti udspillede sig i Mladenovic' serv.
Til sidst brød Vinci til 4-3, og samtidig døjede Mladenovic med en skade, som hun fik behandling for ved det efterfølgende sidebytte.
Herefter holdt italieneren sin serv to gange og kunne juble over pladsen i semifinalen.
Her venter enten Serena Williams eller Venus Williams. De mødes i kvartfinalen natten til onsdag dansk tid.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker