Han tabte sin første kamp i gruppespillet, men i de følgende fire kampe har den russiske tennisspiller Nikolay Davydenko ikke været til at stoppe i mændenes sæsonfinale ATP World Tour Finals, som han søndag for første gang vandt i karrieren.
Det skete med en finalesejr på 6-3, 6-4 over US Open-vinderen Juan Martin Del Potro fra Argentina. Dermed rundede russeren en forrygende uge af, hvor han i gruppespillet besejrede verdenstoeren Rafael Nadal og i semifinalen for første gang i 13 forsøg besejrede verdensetteren Roger Federer.
I turneringen, hvor kun verdens otte bedste spillere er med, var Davydenko med som nummer syv i verden, men efter åbningsnederlaget til sidste års mester, serbiske Novak Djokovic, har Davydenko kun hævet sit niveau fra kamp til kamp i London, hvor turneringen blev spillet.
Også i finalen formåede Davydenko at være dominerende fra baglinjen, og sejren var ganske fortjent.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet