Utilfreds VM-topscorer kræver spilletid i Lazio
Miroslav Klose har ikke spillet så meget som håbet i Lazio, og tyskeren kræver en forklaring fra ledelsen.
Når man er den mest scorende ved VM i fodbold gennem tiden, så er det ikke ret prangende, at man har indledt 4 af 13 kampe i sæsonen fra start for sin klub.
Det synes den tyske fodboldspiller Miroslav Klose, der optræder for Lazio i Italien, i hvert fald ikke.
- Jeg føler mig sund og fit. Derfor er det et krav, at jeg skal spille mere.
- Jeg er helt klart ikke tilfreds med den nuværende situation, for jeg har andre sportslige mål, siger 36-årige Miroslav Klose til Bild ifølge nyhedsbureauet dpa.
Angriberen sagde farvel til det tyske landshold efter VM-guldet i sommer, hvor han med to mål nåede op på i alt 16 mål i VM-sammenhæng.
Dermed overtog han rekorden som den mest scorende fra brasilianeren Ronaldo.
Selvom Miroslav Klose nu kun fokuserer på Lazio, har det ikke hjulpet ham til spilletid.
Han har fået spilletid i 11 ligakampe for klubben, men i syv af kampene er han blevet skiftet ind. I alt er Miroslav Klose noteret for tre mål i sæsonen, hvilket han ikke er tilfreds med.
- Nu vil jeg bede om at få en samtale med Lazio-ledelsen, og så må vi se, hvad der sker, siger tyskeren.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde